Otázky a odpovědi

Nejčastěji kladené otázky se dotýkají následujících témat: Význam fólií, vhodnost aplikace, instalace, doba vysychání fólie a důsledky, UV filtr, odolnost proti poškrábání, funkce fólií, jakou odolnost má bezpečnostní fólie SMC-AX, jak se projevuje reflexe u proti-slunečních fólií apod.

 
Obecné otázky:
Otázka:

Mají fólie na okna nějaký význam?

Odpověď:

Skla drtivé většiny stávajících oken budov a dalších objektů představují díky špatným vlastnostem skla (tvrdost, křehkost a nízké izolační schopnosti) velké riziko pro zdraví a životy obyvatel a nemalé finanční ztráty při vytápění objektu kdy nehospodárně uniká teplo skly oken. Z našeho pohledu by veškerá "klasická skla" měla být chráněna fólií a to jak z důvodů bezpečnosti a ochrany zdraví, tak i pro zlepšení izolačních vlastností skel oken.
Nejčastější otázky a odpovědi

 
Otázka:

Mám okna bytu orientovaná na jižní stranu. V letních měsících mám v bytě nesnesitelné horko. Rozhoduji se mezi žaluziemi a fóliemi. Můžete mi poradit které řešení je účinnější?

Odpověď:

Odpověď je velice prostá. Co se týče skel oken je především nutno zabránit skleníkovému efektu. Zábrana až za sklem (kdy je energie přenesena sklem do objektu) je prakticky (z hlediska teplotních zisků) neúčinná. Žaluzie se udávají jako stínící technika. To znamená, že jsou vhodné všude tam, kde chcete regulovat v místnosti světlo - tma (pocitově pak se nám v tmavé místnosti jeví skutečná teplota subjektivně jako nižší). Proti-sluneční účinky, tzn. likvidace solární energie je však minimální. Jinou kapitolou jsou však žaluzie předokenní ( v jižních zemích jsou hojně využívány) které mají skutečně schopnost skleníkovému efektu zabránit. Proti-sluneční fólie se instalují dvěma způsoby. Buď na vnější sklo zevnitř (výrazné snížení průniku do meziskelního prostoru a dále do vnitřního skla), nebo fólie exteriérové které odráží a likvidují naprostou většinu sluneční energie ještě před prostupem do skel. Toto řešení představuje: vysokou účinnost, bez nároků na ovládání, údržbu a opravy a vzhledem k pořizovací ceně ho považujeme za nejoptimálnější.
Otázka:

Proč právě fólie na okna zn. Sun Gard?

Odpověď:

Především proto že výrobce fólií SDI - Sun Gard a Glass Gard, firma Filmtechnologies Inc. St. Petersburg, Florida, U.S.A., patří k předním americkým výrobcům fólií na okna. Vzhledem k tomu, že výrobce používá nejmodernější technologii což se promítá nejenom do kvality, ale i do nových progresivních typů fólií (např. Power fólie). Dále nám výrobce garantuje nejenom prvotřídní kvalitu fólií, ale i tovární záruky a technicko-technologické poradenství. Vzájemná spolupráce je na výborné úrovni a neustále se rozvíjí.
Otázka:

Prý jste členy společenství mezinárodních distributorů. Co to znamená a jaké to má výhody pro zákazníka?

Odpověď:

Ano naše firma je členem mezinárodního společenství distributorů SDI - Sun Gard a Glass Gard. Pro naše zákazníky to představuje celou řadu výhod:

1. Vzájemná koordinace členů společenství a továrny přináší uplatňování nejnovějších zkušeností v praxi.

2. Vzájemná pomoc i v oblasti rychlosti a bezproblémovosti dodávaného sortimentu.

3. Celkově silné ekonomické zázemí přináší zákazníkovi jistotu kontinuity dodávek, servisu a záruk.

4. Vzhledem k přímým velkoodběrům fólií přímo od výrobce, můžeme našim zákazníkům nabídnout i velmi dobré ceny.

 
Nejčastější otázky a odpovědi

 
Otázka:

Za jak dlouho jste schopni od objednávky uskutečnit instalaci fólií na okna?

Odpověď:

Většinou do 14 dnů a to po celém území naši republiky, neboť disponujeme celou řadou zkušených instalačních firem kterým zajišťujeme nejenom materiál, ale i technické poradenství, včetně seznamování s nejnovějšími směry v našem oboru fólií na okna. Tím je zaručena kvalita dodávek a instalací fólií na sklo SDI - Sun Gard, Glass Gard a EWF.
Otázka:

Lze fólie na okna instalovat též na plexisklo a polykarbonáty?

Odpověď:

Fólie na sklo SDI - Sun Gard a Glass Gard jsou určeny pro instalace na sklo. Nejsou tedy určené pro instalace na tzv. "umělá skla" (plexisklo, polykarbonáty apod.). Na těchto materiálech se mohou pod fóliemi vytvořit bublinky z plynů které tyto materiály vylučují, což má za následek nedokonalý estetický vzhled. U exteriérových (venkovních) protislunečních fólií instalovaných na střechách hal (světlíky atd.) nemusí být případné vytvoření bublinek na závadu, neboť výkonnost a účinnost (zabránění přehřívání interiéru) fólie zůstává zachována a vzhledem k poloze ve výšce nejsou případné optické vady patrné. Pro tyto aplikace se neposkytuje záruka na případné optické vady. Výjimkou je speciální fólie vyvinutá a určená pro polykarbonáty,která se ale vyrábí pouze jako interiérová (vnitřní - s menší tepelnou účinností).
Otázka:

Vaše firma nám instalovala bezpečnostní fólii. Druhý den po instalaci však fólie vypadala, jako by byla zamlžena. Je to chyba fólie, nebo instalace?

Odpověď:

Jedná se o jev zcela běžný. Mlhovina která se tvoří z vodního roztoku používaného při instalaci fólií reaguje s lepem fólie a tím někdy vzniká mléčně bílá až našedlá mlhovina. Tato mlhovina během vysychání a zrání fólie postupně zmizí. Dokonalé vytvrzení je ukončeno cca asi po 30 dnech od instalace při teplotách +25 st. Celsia. V zimních měsících se tato doba adekvátně prodlužuje.
Otázka:

Mám obavy, že až budu okna mýt, že se fólii poškrábe. Mám pravdu?

Odpověď:

Všechny fólie Sun Gard a Glass Gard jsou vybaveny zdvojenou proti-oděrovou vrstvou. Po úplném vyschnutí (cca za 30 dnů od ukončení instalace) se fólie omývá zcela běžnými způsoby jako sklo bez fólie. Z mytí jsou vyloučeny chemické agresivní látky: ředidla, rozpouštědla a kyseliny. Dále se nesmí sklo opatřené fólií mýt za použití drátěnek, písků, šroubováků apod., tedy nepřiměřeně ostrými a tvrdými předměty.
Otázka:

Chtěla bych si na okna bytu nechat nainstalovat bezpečnostní fólii. Slyšela jsem, že tato fólie zachytí UV záření. Nebude to vadit kytkám?

Odpověď:

V žádném případě. Naše fólie SMC AX i SCX e vybavena účinnými UV filtry, přitom však je čirá (tzn., že úbytek světla je minimální). Rostliny chráněné UV filtrem rostou zcela normálním způsobem. Pouze musíte být opatrná na to, že tyto "skleníkové květiny" jsou poněkud choulostivé a proto je nemůžete náhle na delší dobu umístit na přímé slunce, neboť by se poškodily.
Ochranné fólie:
Otázka:

Mám malé dítě a strach z toho, aby se nezranilo kdyby se rozbilo okno. Jak mi mohou Vaše fólie pomoci?

Odpověď:

Velice doporučujeme použití ochranných fólií na sklo, jako jedinečné ochrany zdraví a života dětí.Tloušťka ochranných fólií je dle typu 0,1 - 0,2 mm. V případě úmyslného, či neúmyslného napadení skleněné plochy opatřeného ochranou fólií nedochází k roztříštění skla a vypadávání ostrých střepů, které mohou být příčinou pořezání dítěte. Dle našeho názoru představuje každé "klasické sklo" značné nebezpečí pro zdraví a život. Proto doporučujeme tyto skla vybavit buď bezpečnostní fólií (viz dále), nebo alespoň fólií ochranou. Zejména se jedná o zimní zahrady, okna bytů, střešní okna, vnitřní dveře, jakož i sportovní haly, tělocvičny, školy, družiny, školky jesle, nemocnice apod. Jsme přesvědčeni o tom, že ochranné fólie by měly být nezbytnou součástí vybavení všech skel, zejména těch které mohou způsobit újmu na zdraví a životech.
Nejčastější otázky a odpovědi

 

 
Otázka:

Chtěla bych si nechat nainstalovat ochranné fólie na průchozí skleněné dveře do našeho bytu. Zároveň bych však chtěla, aby se sklo ve dveřích částečně zneprůhlednilo. Máte takové fólie?

Odpověď:

Ochranné fólie jsou buď čiré, nebo barvené (stříbro, bronz apod.) s výrazným zrcadlovým efektem. V případě nutnosti je možno i kombinovat čirou ochrannou fólii s jakoukoli barvenou, nebo i privátní (efekt pískovaného skla). Pevně věříme, že máme k dispozici tak rozsáhlou nabídku fólií různých odstínů a stupňů tmavosti, že jsme schopni uspokojit i nejnáročnější zákazníky.
Otázka:

Co se stane, když je sklo na kterém je nainstalována Vaše ochranná fólie napadeno?

Odpověď:

Tato fólie nebyla v České republice testována na žádný stupeň odolnosti (testujeme pouze fólii bezpečnostní ), proto vycházíme z údajů výrobce. Ten uvádí pevnost ochranné fólie SMC-4 v tahu 150 - 170 N/cm. V případě napadení skla opatřeného touto fólií sklo sice popraská, ale tvoří s fólií kompaktní celek, čímž zamezí vypadnutí ostrých střepů a tím i následnému pořezání.
Otázka:

Jaké ještě další funkce má ochranná fólie?

Odpověď:

Mimo své hlavní funkce kterou je ochrana proti pořezání, mají ochranné fólie ještě další funkce. V prvé řadě je to ochrana před UV zářením. Škodlivého UV záření zachytí 96% v oblasti 360 nm. (viz osvědčení Státního zdravotního ústavu). Tím zvyšují ochranu před tímto zářením a v praxi tím prodlužují životnost vybavení interiéru (snižují tzv."šisování", neboli vybledávání). Dále při použití barvené ochranné fólie můžeme docílit požadovaného estetického efektu.
Bezpečnostní fólie SMC AX:
Otázka:

Mám okna a balkónové dveře v přízemí domu. Můžete mi doporučit Vaše bezpečnostní fólie?

Odpověď:

Použití bezpečnostních fólií SMC AX i SCX Vám můžeme vřele doporučit. Bezpečnostní fólie jsou na skle neviditelné. To má za následek nejenom nerušení estetického vjemu, ale navíc z tohoto důvodu nelákají zloděje. Velice důležitý je pro zloděje i moment překvapení z toho, že narazil na neočekávanou překážku. Tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším výrazně zdrží.
Nejčastější otázky a odpovědi

 
Otázka:

Dá se sklo s bezpečnostní fólií vůbec rozbít, jakou silou a za jak dlouho?

Odpověď:

Zkoušky kterým je vystaveno sklo s bezpečnostní fólií jsou opravdu náročné. Zkoušky vycházejí z Evropského standartu normy DIN - EN 356 E. Stručný popis zkoušky: Na sklo (rozměr dle normy 800 x 900 mm.) opatřené fólií (v našem případě se jedná o sklo síly 3 mm.) se vrhá z výšky ocelová koule o průměru 10 cm., váhy 4,1 kg a to doprostřed do tří bodů rovnostranného trojúhelníku jehož strana je 140 mm. Jedná se tedy o tři údery výše uvedenou koulí, pokaždé do jednoho z bodů. Stupeň mechanické odolnosti P-1 znamená že koule se vrhá kolmo na sklo z výše 1,5 m. Stupeň P - 2 představuje pád koule z výšky 3 m. Ani při jednom hodu nesmí koule propadnout sklem opatřeným fólií. Zkouška se provádí 3x. Z výše uvedeného popisu je zřejmé o jak náročnou zkoušku pro stupeň odolnosti P - 2 se jedná. Nemůžeme však v žádném případě logicky zaručit, že nikdo nikdy nemůže naši bezpečnostní fólii překonat.
Otázka:

Slyšel jsem, že když se nenainstaluje bezpečnostní fólie pod rám okna, že ji pak lze i s celým sklem vymáčknout. Je to pravda?

Odpověď:

Tato záležitost se musí posuzovat dle konkrétního případu. Tam kde je možnost instalovat fólii pod lišty, je to jistě vhodnější způsob. Ale existují případy kdy to prostě není z mnoha důvodů možné. Přesto jsme přesvědčeni, že bezpečnostní fólie kterou nelze nainstalovat pod lišty je dostatečně odolná. Neumíme si představit, že by okno vypadlo po celém obvodě. Další věcí je to, že máme zkoušku pro sklo s fólií. Abychom mohli říci jak bude sklo opatřené fólií odolné v rámu, museli bychom zkoušky provádět na celém systému, tzn. zkoušet dle normy celé okno (o rozměru který předepisuje norma) a to se domníváme, že rozdíl zda pod rámy, nebo nikoli není pro odolnost skla s bezpečnostní fólií zásadní.
Proti-sluneční fólie:
Otázka:

Potřebuji nainstalovat zrcadlové fólie tak, aby nebylo vidět okny dovnitř (kanceláře, bytu..), ale abych já viděl ven. Může fólie tento účel plnit?

Odpověď:

Ano může, ale pouze během dne, kdy je venku větší intenzita osvětlení než uvnitř místnosti. Večer kdy je venku tma a uvnitř se rozsvítí, je efekt přesně opačný, neboť fólie zrcadlí na tu stranu odkud dopadá větší intenzita světla. Večer a v noci je nutno situaci řešit závěsy. Nezapomeňte na to, že lidské oko vidí ze tmy do světla, naproti tomu ze světla do tmy zpravidla nevidí.
Otázka:

Může fólie zabezpečit neprůhlednost, ale aby přitom propouštěla světlo.

Odpověď:

Ano oboustrannou neprůhlednost zabezpečí bílá matová fólie Z-200 která esteticky nahrazuje pískované sklo. Přitom propouští dostatek světla. (Používá se zejména v bankách, nemocnicích, na sociálních zařízeních, na suterénních oknech apod.).
Otázka:

U proti-slunečních fólií udáváte prostupy světla 40% a u některých typů dokonce i 20%. Připadá mi to moc tmavé. Nebude při aplikaci takové fólie pak v místnosti tma?

Odpověď:

Prostup světla udávaný u fólií na okna v % je měřen přístroji. Při výzkumech bylo zjištěno (na vzorku 10 000 respondentů v USA), že lidské oko vnímá prostup světla od přístrojů odlišně. Čiré sklo síly 6 mm. propouští cca 88% přirozeného světla. Sklo opatřené v celé ploše fólií o prostupu světla 50% je na hranici očního vnímání tzn.: že si pozorovatel není jist, zda se jedná o sklo čiré, či s fólií. Fólie se světelnou propustností méně než 50% v našem případě 40%, pak pozorovatel rozdíl pozná zcela jistě při možnosti srovnání s oknem bez fólie. U vybraného vzorku lidí pak většina pozorovatelů uváděla sklo s fólií o prostupu světla 17% jako zatemňující a sklo s fólií o prostupu světla kolem 50% jako téměř nepostřehnutelnou. Světlo které dopadá na fólii je touto fólií rozptylováno rovnoměrně po celé místnosti, takže celkový útlum světla není pro lidské oko tak významný.
Otázka:

Máme prosklenou zimní zahradu. V ní je v létě příšerné horko. Jaké nejúčinnější typy proti-slunečních fólií byste nám mohli proti slunečnímu horku doporučit?

Odpověď:

Především je nutno zjistit jaký typ prosklení ve Vaší zimní zahradě máte. Pokud máte prosklení jednoduché pak doporučujeme fólii interiorní (vnitřní) a v závislosti na potřebě prostupu světla volit potřebný typ vhodné barvy (pokovení) a co možná nejvyšší stupeň reflexe, který zabezpečí co možná nejvyšší odraz sluneční energie.áte-li dvojitá skla ( tzv. ditermy) pak doporučujeme použít výlučně folii exteriorní (nejlépe NC-35 XT).
Otázka:

Jaký je trend ve vývoji a v instalacích proti-slunečních fólií?

Odpověď:

Trend je v zásadě jasný. Budou se stále více prosazovat fólie nových generací, jejichž proti-sluneční barevná vrstva bude složena z atomů vzácných kovů (chrom, nikl, stříbro) tak jak jsou vyráběny takřka již téměř dokonalé fólie Power. V praxi to znamená, že se čím dále tím více se budou prosazovat velice průhledné proti-sluneční fólie s velkou reflexí (odrazivostí) a malou absorpcí (pohltivostí). Čím dále tím více se budou prosazovat fólie téměř čiré při vysokém energetickém výkonu.
Otázka:

Proti-sluneční fólie jsou vybaveny UV filtrem. Nebude to vadit květinám?

Odpověď:

Podle našich znalostí a zkušeností se květinám za fóliemi s UV filtrem daří dobře. Pouze je nutné si uvědomit, že rostliny které "rostou" za UV filtrem se pak nesmějí náhle přemístit na přímé ostré slunce, které by je mohlo doslova "spálit".
Otázka:

Jaké jsou hlavní výhody proti-slunečních fólií?

Odpověď:

Podstatně snižují teplotu v místnostech do nichž svítí slunce na příjemnou úroveň. Zadrží až 98% škodlivého UV záření. Zpevňují skleněnou plochu a plní tak ochrannou funkci při rozbití skla. Vytváří příjemné uklidňující prostředí v interiérech (rozptýlením světla a barevným tónem). Mohou zlepšit celkový vzhled budov i interiérů.
Tepelně-izolační fólie:
Otázka:

Chtěl bych snížit spotřebu tepla v domě. Pomohou mi Vaše tepelně-izolační fólie?

Odpověď:

Samozřejmě že pomohou. Tepelně-izolační fólie Power jsou certifikovány v ČR a zlepšují tepelný koeficient k o 25%. Starší prameny udávaly úniky tepla sklem na úrovni 33%, současné studie udávají že se vlivem použití dokonaleji izolujících stavebních prvků ztráta skly v budovách zvýšila až k hranici 50%. Z tohoto je zřejmé, že tepelná ztráta prosklenými stavebními prvky je velice významná. Instalací termoizolačních fólií POWER na vnitřní prosklení podstatně a dlouhodobě snížíte tepelné ztráty a tím ušetříte za otop místností.
Nejčastější otázky a odpovědi

 
Otázka:

Slyšel jsem, že když si nechám nainstalovat tepelně-izolační fólie, budu mít v bytě tmu. Je to pravda?

Odpověď:

Není. Fólie Sun Gard jsou vyráběny nejmodernější technologií a ta představuje vysoký výkon při minimálním snížení prostupu přirozeného světla. Typ Power - 50 NSN propouští (při aplikaci na 6 mm. silné čiré sklo) 48% světla a fólie Power - 75 NSN dokonce 71% přirozeného světla. Tento úbytek světla (porovnejte s čirým sklem které propouští cca 88 %) je zcela nepatrný a tuto fólii na skle prakticky nezaregistrujete.
Otázka:

Na střešních oknech se mi zachytává vlhkost a skla jsou stále vlhká. Můžete tento jev odstranit?

Odpověď:

Tento jev souvisí s tzv. rosným bodem. Po aplikaci naší fólie se v každém případě zvýší teplota na povrchu skla zvýší. To může buď uvedený negativní jev zcela odstranit, nebo alespoň významně snížit. Dokonalé odstranění tohoto jevu však souvisí ještě s dalšími faktory a proto doporučujeme nainstalovat fólii zkušebně a vyzkoušet ji v tom kterém konkrétním případě v praxi.
Otázka:

Dozvěděl jsem se, že tepelně-izolační fólie Power dokážou nahradit třetí prosklení. Je to pravda?

Odpověď:

Dle výsledků zkoušek a měření při certifikaci těchto fólií je toto přirovnání opodstatněné. Uváděné fólie mají vynikající termoizolační parametry a vlastnosti.
Privátní fólie:
Otázka:

Zajímalo by mne, zda existují fólie které se dají nainstalovat na sklo koupelny, aby nebylo dovnitř z venku vidět, ale aby byl zachován prostup světla ve dne. Máte takové fólie?

Odpověď:

Tento problém nejlépe vyřeší tzv. privátní typy fólií. Máme k dispozici dva nejoblíbenější typy. Buď Z-200 což je perleťově matově bílá fólie která zabezpečí oboustrannou neprůhlednost při snížení prostupu světla o 47%, nebo typ BZ-100 což je též privátní fólie s bronzovým odstínem a prostupem světla 42%. Světla budete mít dostatek.
Otázka:

V naší prosklené sportovní hale dochází při sportovních utkáních k oslňování hráčů na což si stěžují i diváci. Máte nějaké řešení?

Odpověď:

Ano. Nechte si nainstalovat privátní fólie Z-200 (perleťově bílá matová fólie), které příjemně a rovnoměrně rozptýlí světlo po celé hale. Žádný z protihráčů nebude v nevýhodě a spokojení budou i diváci. Navíc odstraníte škodlivé UV záření, zpevníte prosklené plochy a zamezíte i možným zraněním při rozbití skel. Navíc Vaše hala získá nový, velmi estetický vzhled.
Auto-fólie:
Otázka:

Jak je to s povolenými auto-fóliemi u nás v republice?

Odpověď:

Pro automobily a autobusy je Ministerstvem dopravy a spojů je již schválena velká řada typů fólií.Tyto fólie jsou však oprávněni instalovat pouze pracoviště (firmy), které jsou na seznamu montážních pracovišť Ministerstva dopravy a spojů ČR. Při instalaci fólií provede oprávněné pracoviště povinné označení na sklech (homologační nálepkou).Na přední boční okna je schválena bezpečnostní fólie SMC-100 mlx a tepelně izolační fólie P 75 NSN. Mimo výhled řidiče, včetně zadního okna, je možno instalovat všechny ostatní i tmavé schválené typy fólií.
Otázka:

Proč z automobilu vidím poměrně dobře a do automobilu téměř nevidím. To jsou auto-fólie z jedné strany tmavší?

Odpověď:

Lidské oko pracuje tak, že vidí ze tmy do světla a ze světla do tmy nevidí. To znamená, že autofólie (jakož i ostatní fólie) jsou z obou stran průhledné stejně. Rozdíl je pouze v tom, že když máte na okně automobilu "neschválené" tmavé fólie, tak je uvnitř automobilu větší tma a tím pádem do něho téměř nevidíte.
Otázka:

Jaké výhody pro mě má bezpečnostní auto-fólie?

Odpověď:

Naše firma dodává Ministerstvem dopravy schválenou bezpečnostní auto-fólii SMC-100 mlx číslo osvědčení: 2195. Tuto čirou bezpečnostní fólii je možné instalovat na všechna boční skla automobilů a autobusů. Překonat tuto fólii není snadné. V každém případě útočník způsobí hluk a automobil se při použití úderů do skla otřásá tak, že aktivuje alarm, což útočníka v drtivé řadě případů odradí. Platí zde to samé co u klasických bezpečnostních fólií a to, že nemůžeme v žádném případě zaručit že auto-sklo vybavené touto bezpečnostní fólií se nedá nikdy a nikým překonat. V každém případě je to však překážka která pachatele buď přímo odradí, nebo mu značně ztíží a zpomalí přístup do automobilu.Další výhodou je, že kalené sklo opatřené fólií se při havárii vozidla nerozletí na tisíce drobných krachliček, které mohou způsobit posádce vážná zranění (např.očí).